Dzisiaj jest .
 

Praktyki zagraniczne - Zwickau 2008
Staż zawodowy w Niemczech - kwiecień 2008


Europass Mobility

W kwietniu 2008r. grupa 20 uczniów z klas III technikum (profile: elektronika, informatyka, mechatronika, teleinformatyka) oraz 3 nauczycieli wyjechało na 4 tygodniową praktykę zawodową do Zwickau (Niemcy).

Zwickau (Niemcy)

Na zajęciach praktycznych dominowała pneumatyka (budowa i funkcjonowanie części pneumatycznych i elektropneumatycznych) oraz informatyka (projekt strony www na temat pobytu uczniów w Zwickau). Zobacz plan zajęć..

Oto relacja naszego "korespondenta":
"Wiec tak programowalismy SPS co zajelo nam kilka dni potem podlaczalismy do nich silniki, oraz robili uklady. Nastepnie robilismy uklady pneumatyczne i elektropneumatyczne, co widac na zdjeciach, teraz tworzymy grupowo strony internetowe, mielismy tez kilka wycieczek ktore byly calkiem fajne i organizowane przez pania profesor, ktora bardzo dobrze wspiera nas jezykowo ;) W niedziele jedziemy do Drezna wiec tez beda fotki, a na piatek czyli jutro mamy miec programowanie obrabiarek CNC. Mieszkamy w jakims katolickim akademiku gdzie jedzenie jest do bani znaczy nie za dobre. Mamy do dyspozycji bilard, ping-pong, TV w ktorym z profesorem ogladamy mecze i wyscigi F1, zapoznalismy grupe niemieckich studentow, z ktora utrzymujemy dobry kontakt kazdego wieczoru.

A co najlepsze nie musimy bac sie jezyka bo zawsze ktos z nami jest na zajeciach i nam to tlumaczy czesc wykladow bylo po angielsku a jak czegos nie wiemy to mamy sie do kogo zwrocic ;) Profesor Staszewski bardzo dobrze przekazuje nam wiedze poprzez tlumaczenie z niemieckiego na jezyk polski a dokladniej na nasze :) Mamy malo czasu caly czas cos robimy, a pozatym nie mam Worda wersji PL i nie ma mi kto bledow poprawic i brakuje polskiej klawiatury to musze uzywac angielskiej ;) Jak mi sie uda to wysle plan zajec :) To tyle jak sa jeszcze jakies pytania to z checia odpowiem ;)
PS. Jedzenie sie poprawilo w 150% dzieki pani Anecie Sadrak, ktora sie o to postarala. Panie z kuchni gotuja wedlug naszego zyczenia."
Pozdrawia Inteligent :)

A oto relacja bardziej cywilizowana:
Wyjazd miał miejsce 30 marca z parkingu obok stacji PKS w Ostrowcu Św. około godz. 20:30. Na praktyki udało się 20-tu uczniów klas 3 o profilach: technik informatyk, teleinformatyk, elektronik i mechatronik. Opiekę sprawowali: Pan Witold Staszewski oraz przez pierwsze 2 tygodnie Pani Aneta Sadrak, a następnie Pani Monika Lipska-Kłos. Pierwszy dzień w Zwickau był - ze względu na długą podróż - męczący. Zapoznaliśmy się z zasadami obowiązującymi w akademiku oraz zwiedziliśmy nasze miejsce praktyk. Dopiero około godz. 15 mogliśmy się rozpakować i trochę odpocząć.

Przez pierwsze 2 tygodnie byliśmy podzieleni na 2 grupy. Pierwsza składała się z uczniów klas elektronicznej i mechatronicznej, którzy najpierw zajmowali się pneumatyką, a następnie programowaniem systemów SPS. Druga grupa, czyli uczniowie klas informatycznej i teleinformatycznej miała zajęcia w odwrotnej kolejności. Po przerobieniu pierwszej części materiału, już cała 20-tką poznaliśmy podstawy programowania obrabiarek CNC, poprawiliśmy znajomość języka niemieckiego, wydobywaliśmy ze starych komputerów części, które później posłużyły do złożenia innych komputerów oraz poszerzaliśmy naszą wiedzę odnośnie sieci komputerowych. Nasz typowy dzień zaczynał się o godz. 6:30 wspólnym śniadaniem. Następnie o godz. 7:14 odjeżdżaliśmy z pobliskiego przystanku autobusowego, aby następne 8 godzin miło spędzić z niemieckimi nauczycielami. Zajęcia odbywały się w językach niemieckim i angielskim, więc nie było problemów z porozumiewaniem się. Do akademika często wracaliśmy pieszo, aby zwiedzić przy okazji miasto. Po krótkim odpoczynku o godz. 16 jedliśmy smaczne obiady. Dzięki skutecznym negocjacjom naszych opiekunek podawano potrawy smakujące większości osób.

Czas po obiedzie był naszym czasem wolnym. Aby jednak nikomu się nie nudziło, administracja akademika organizowała różne mecze: siatkówki, piłki halowej i tenisa stołowego. Zawodnicy z naszej szkoły mieli okazję zmierzyć się z niemieckimi kolegami. Najwięcej emocji wzbudzały mecze piłki halowej. Przez 4 tygodnie pobytu nasza reprezentacja wygrała 4 razy, 2 razy zremisowała i tylko 1 raz przegrała (był to pierwszy mecz, więc chłopcy nie zdążyli się zaaklimatyzować ;)). Osoby nie zainteresowane sportem mogły wybrać się ,,na miasto" lub spróbować swoich sił w porozumiewaniu się z niemieckimi kolegami i oczywiście koleżankami. W weekendy akademik mieliśmy do swojej dyspozycji, więc na śniadanie zbieraliśmy się o godz. 9. Pierwszą sobotę wykorzystaliśmy na poznanie Zwickau, miasta wielkiego kompozytora - Roberta Schumanna, w którym mieliśmy przyjemność mieszkać. Poznaliśmy historię miasta i zrobiliśmy ciekawe zdjęcia. Wydarzeniem kolejnego weekendu była wycieczka do Drezna, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć m.in. piękny Zwinger. Zagościliśmy także w muzeum motoryzacji. Przez ostanie dwa tygodnie zwiedziliśmy piękne muzeum dawnej fabryki samochodów Horach w Zwickau. Mogliśmy tam zobaczyć najstarsze modele tej marki jak też bardziej współczesne nam, już legendarne Trabanty. Najbardziej zainteresowanym nie przeszkadzała nawet nienajlepsza znajomość języka niemieckiego, aby dowiedzieć się o szczegółach dotyczących silników jak i historii najciekawszych modeli aut. Drugim obiektem, który zaciekawił chyba wszystkich był lokalny browar Mauritius. Zapoznaliśmy się z procesem produkcji piwa oraz mogliśmy spróbować wybranych gatunków. Ostatni dzień był bardzo miły. Razem z Panią Schade (naszą opiekunką ze strony niemieckiej) zrobiliśmy podsumowanie praktyk. Okazało się, że najbardziej wszystkim spodobała się pneumatyka, rzeczy, które się nie podobały było bardzo mało i były to raczej indywidualne odczucia. Wszyscy ucieszeni z praktyk jak i z powrotu do domu, około godz. 15:00 zapakowaliśmy nasze bagaże do autobusu i odjechaliśmy. Miesiąc praktyk był na pewno udany, nauczyliśmy się nowych, ciekawych rzeczy, poznaliśmy naszych zachodnich sąsiadów i miło spędziliśmy czas.

Lista uczestników praktyki:

1. Arczewski Sebastian
2. Bełczowski Łukasz
3. Bidziński Karol
4. Blaszka Michał
5. Czuba Damian
6. Gała Daniel
7. Heda Paweł
8. Kaczmarczyk Michał
9. Kałuża Rafał
10. Kominek Marcin
11. Kowalski Rafał
12. Kozakiewicz Rafał
13. Król Krzysztof
14. Mazur Damian
15. Płatek Piotr
16. Procner Mateusz
17. Pronobis Damian
18. Sierant Michał
19. Szewczyk Piotr
20. Zaborski Karol

Praktyka została zrealizowana w ramach programu Leonardo da Vinci 2007. Uczniowie przebywali pod opieką nauczycieli p. Witolda Staszewskiego, p. Anety Sadrak i p. Moniki Lipskiej-Kłos. Koordynatorem projektu była p. Mariola Leśniewska.

 
^ Do góry ^
Zapraszamy na zs3ostrowiec.pl - oficjalną stronę www szkoły