Dzisiaj jest .
 

Praktyki zagraniczne w Walencji
18 maja - 12 czerwca 2015 r.


Za nami pracowity pierwszy tydzień praktyk zagranicznych. Poznaliśmy już nasze miejsca pracy; pracujemy w hurtowniach farmaceutycznych, bankach żywności i w hipermarketach. Mieszkamy w centrum miasta i dojeżdżamy do pracy metrem i autobusami. Hiszpanie są dla nas bardzo mili i wyrozumiali. Skończyliśmy krótki kurs języka hiszpańskiego i jakoś się dogadujemy zarówno w pracy jak i na co dzień. Poznaliśmy już nieco Walencję, zwiedziliśmy atrakcyjne rejony miasta. Jak tylko czas pozwala, korzystamy z morza i plaży.Pozdrowienia dla całej szkoły od uczestników stażu: Dawida Adamczyka, Angeliki Bidzińskiej, Sylwii Biernat, Mileny Chudziak, Joanny Cichockiej, Angeliki Ćwiek, Damiana Dróżdża, Kingi Dudek, Damiana Jedlikowskiego, Sylwii Jeruzal, Angeliki Lipiec, Weroniki Nalepy, Karoliny Pikus, Jagody Pucułek, Karoliny Sitarskiej, Wiolety Wielgus, Karoliny Wielguszewskiej, Anny Witkoś, Agaty Wojtyły, Anety Wójtowicz oraz opiekunek: p. Jolanty Świąder i p. Alicji Żuchowskiej. 

Logistycy na praktykach - wizyta w porcie

Minęła już połowa naszego pobytu w Walencji (Hiszpania). Pięć dni w tygodniu odbywamy praktyki w firmach logistycznych, a w weekendy zwiedzamy kraj goszczący. Uczestniczymy również w wycieczkach, dzięki którym pogłębiamy wiedzę o naszym zawodzie. Jednym z takich wyjazdów była profesjonalna wizyta w porcie morskim w Walencji, która odbyła się 27 maja.

Z ciekawością wysłuchaliśmy wykładu na temat portu, prowadzonego w języku angielskim oraz obejrzeliśmy bardzo interesującą prezentację na temat historii powstania oraz funkcjonowania zwiedzanego obiektu.

Port Authority of Valencia ma powierzchnię 600 ha, na którą składają się trzy obiekty: Valencia, Sagunto oraz Gandia. Port Valencia jest centralnym portem oraz centrum ekonomicznym, zaś dwa pozostałe to porty satelitarne; Sagunto ok. 30 km na północ i Gandia ok. 50 km na południe od Valencji. Port Sagunto specjalizuje się w transporcie: gazu ziemnego, stali, nawozów, konstrukcji drewnianych oraz towarów łatwopsujących. Port Gandia specjalizuje się w imporcie i eksporcie takich produktów jak: drewno, papier, meble.

Port Authority of Valencia specjalizuje się w przeładunku kontenerów, jest miejscem eksportu samochodów osobowych, głównie: fiat, ford, mini cooper oraz realizuje przewozy pasażerskie. Jest ważnym portem nie tylko w Hiszpanii ale i na świecie. Jest drugim co do wielkości portem Hiszpanii i w basenie Morza Śródziemnego, piątym w Europie i 31. na świecie. Jest bardzo ważnym pracodawcą w regionie, bo zatrudnia 15 000 pracowników. Każdego roku obsługuje ok. 7 500 statków, 57,5 mln ładunków, 4,5 TEU i ok. 475 000 pasażerów.

Po wysłuchaniu wykładu udaliśmy się na rejs statkiem w obrębie portu, gdzie obserwowaliśmy pracę ludzi i urządzeń. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda załadunek i rozładunek kontenerów, jak pracują dźwigi portowe, suwnice, wózki oraz jak funkcjonują doki przeładunkowe.

Oprócz pracy portu podziwialiśmy malownicze widoki morza i lądu z pokładu. Zachwyceni widokami, zadowoleni i pełni nowych doświadczeń i wiedzy wróciliśmy do hotelu.
Sylwia Biernat - kl. III Tl 

Wycieczka do Barcelony

W ramach programu kulturowego, zakładającego poznawanie kraju goszczącego, 6 czerwca odbyliśmy wycieczkę do Barcelony. Wyruszyliśmy z samego rana, bo od celu dzieliło nas niemal 400 km i mimo wczesnej pory byliśmy pełni energii i chęci poznawania nowego miasta.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był stadion Camp Nou - FC Barcelona, który dla niektórych uczestników był najbardziej wyczekiwaną atrakcją wycieczki. Z zainteresowaniem oglądaliśmy wszystkie puchary, nagrody zdobyte przez obecnie najlepszą drużynę Ligi Mistrzów. Byliśmy zachwyceni widokiem ze stanowiska komentatorów, z którego widzieliśmy cały stadion mieszczący aż 99 tys. kibiców.

Następnie wraz z przewodniczką zwiedzaliśmy szlak Gaudiego - słynnego architekta, który wniósł duży wkład w wizerunek miasta. Podziwialiśmy jego słynne budowle, takie jak: Casa Mila - wpisana na listę UNESCO, Casa Batllo czy Sagrada Familia. Największe wrażenie wywarła na nas katedra Świętej Rodziny (Sagrada Familia). Jest to najniezwyklejszy kościół w świecie, zachwyca architekturą bogatą w symbolikę, fantazyjnymi kształtami. Będący w ciągłej budowie, prawdopodobnie do 2026 r. jest uznawany za główne dzieło Antoniego Gaudiego, nad którym pracował przez ostatnie 15 lat życia.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było wzgórze Montjuic, wspaniały punkt widokowy, z którego mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Barcelony, w tym nowy i stary port, z którego Krzysztof Kolumb wyruszał na podbój świata. Dziś króluje w tym miejscu na wysokim cokole w formie pomnika i wskazuje kierunek, w którym przed wiekami żeglował do Ameryki.

Na koniec odbyliśmy spacer najsłynniejszym deptakiem Barcelony - ulicą Rambla. Czas wolny wykorzystaliśmy na zakup pamiątek. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy późną porą do swoich apartamentów w Walencji. Była to niezapomniana wycieczka, która zostanie w naszej pamięci na zawsze.

Karolina Pikus, Wioleta Wielgus, Aneta Wójtowicz, Weronika Nalepa, Karolina Sitarska - kl. III Tl.

 
^ Do góry ^
Zapraszamy na zs3ostrowiec.pl - oficjalną stronę www szkoły