Staż zagraniczny - nowe możliwości rozwoju zawodowego
2019-06-13 20:38:333 czerwca 2019 r. Narodowa Agencja Programu Erasmus+ ogłosiła wyniki konkursu wniosków w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+. Miło nam poinformować, że wśród 1035 wniosków nasz projekt pt.: „Staż zagraniczny - nowe możliwości rozwoju zawodowego” został pozytywnie oceniony i został zatwierdzony do realizacji na liście głównej Programu Erasmus +.
Otrzymaliśmy 109192 euro dofinansowania na realizację staży zawodowych w roku 2020. Pozwoli to zorganizować 4–tygodniowe praktyki zawodowe w Hiszpanii dla 40 uczniów naszej szkoły, kształcących się w zawodach: technik informatyk, technik logistyk, technik mechatronik, technik elektronik oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. ZS3 wzbogacając proces edukacji zawodowej, konsekwentnie od wielu lat, stwarza uczniom warunki do kształtowania praktycznych umiejętności zawodowych podczas zagranicznych staży z partnerami z Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Niemiec.

Termin realizacji staży: 18.05.2020 – 12.06.2020.
W wyniku realizacji projektu uczniowie ZS3 będą odbywać zagraniczny staż, dzięki któremu uzyskają kwalifikacje zawodowe, językowe, kulturowe i społeczne zgodnie z ideą ECVET (Europejskiego Systemu Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym), który ma służyć zwiększeniu przejrzystości i porównywalności kwalifikacji.

Celem projektu adresowanego do uczniów jest praktyczne zastosowanie i doskonalenie umiejętności zawodowych przy jednoczesnym wykorzystaniu i rozwijaniu kompetencji społecznych, interpersonalnych oraz językowych.
Poznanie perspektyw rozwoju zawodowego oraz wzrost świadomości wybranego przez uczniów zawodu, zwiększy w przyszłości szanse absolwentów na zdobycie zatrudnienia po ukończeniu szkoły. Wzrost kompetencji językowych, interpersonalnych i kulturowych umożliwi uczniom odbycie staży w zagranicznych przedsiębiorstwach stosujących nowoczesne technologie i rozwiązania na europejskim poziomie, pomoże uczestnikom uzyskać pożądane kompetencje zawodowe.

Główne cele projektu to:
- Realizacja praktyki zawodowej zgodnie z programem nauczania
- Poszerzenie kompetencji zawodowych uczniów, zwiększenie szans na zatrudnienie, poznanie nowych technologii
- Kształtowanie mobilności zawodowej
- Zwiększenie jakości kształcenia zawodowego zgodnie z europejską wartością dodaną
- Uzyskanie walidacji zdobytych umiejętności poprzez uzyskanie certyfikatu Europass Mobilność
- Doskonalenie umiejętności językowych – podniesienie umiejętności efektywnego komunikowania się w środowisku międzynarodowym w sytuacjach związanych z życiem codziennym i zawodowym
- Wzbogacenie wiedzy o dziedzictwie kulturowym i tradycjach krajów partnerskich
- Rozwój osobisty uczniów.