Zwickau 2014


W maju 2014 r. grupa uczniów z klas III technikum oraz 3 nauczycieli wyjechało na 4 tygodniową praktykę zawodową do Zwickau (Niemcy). Uczniowie przebywali pod opieką ...

Czytaj więcej Strona WWW uczniów

Praktyki zagraniczne w Maladze 2015

2016-01-14 18:00:09
18 maja - 12 czerwca 2015 r.

/admin/image_files/europasslogo.gif

Przebywamy na Costa del Sol. Jesteśmy naprawdę zadowoleni z pogody i panującego tutaj klimatu. Po przylocie i zakwaterowaniu się w hotelu byliśmy zmęczeni, ale gotowi na najbliższe zajęcia z języka hiszpańskiego.

Zajęcia z hiszpańskiego odbywały się popołudniami w pierwszym tygodniu praktyk. Nauczyliśmy się bardzo dużo, ponieważ nasza nauczycielka - Lydia - mówiła do nas w trakcie zajęć wyłącznie w języku hiszpańskim. Języka angielskiego używała tylko w ostateczności. Bardzo dobra metoda!
/admin/image_files/mal2015-1.jpg

Przydzielono nas do różnych firm w Máladze, Benalmádenie i Fuengiroli, a my znaleźliśmy dostępne punkty WiFi tudzież wykupiliśmy dostęp do hotelowej sieci bezprzewodowej. Sylwia Sławińska i Przemek Jedlikowski pracują w firmie RicoGest Anadlucia S.L.U., gdzie do tej pory zajmują się konfiguracją kserokopiarek wielofunkcyjnych i instalacją sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz sprzętu sieciowego.
W sobotę mieliśmy wycieczkę na Skałę Gibraltarską. Warto wspomnieć, że jest to kolonia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, co wymusiło na nas legitymowanie się na granicy hiszpańsko-gibraltarskiej. Potem pojechaliśmy na wycieczkę po Gibraltarze.
/admin/image_files/mal2015-2.jpg
/admin/image_files/mal2015-3.jpg

Jak to na Gibraltarze, po dość krótkiej wycieczce objazdowej mogliśmy zwiedzać ten region na własną rękę. Dla przyszłych turystów: Main Street jest położona dość nisko, przez co w okolicy jest bardzo dużo schodów.

/admin/image_files/mal2015-4.jpg

W niedzielę odwiedziliśmy port w Benalmádenie i lokalny park.

/admin/image_files/mal2015-5.jpg
/admin/image_files/mal2015-6.jpg
/admin/image_files/mal2015-12.jpg
/admin/image_files/mal2015-8.jpg
/admin/image_files/mal2015-9.jpg

Jasiek Jareński i Michał Szczepański pracują w firmie Malaga Elektronica. Zajmują się naprawą sprzętu elektronicznego.

/admin/image_files/mal2015-13.jpg

Nasza szefowa nie mówi po angielsku, ale pomimo tego zawsze udaje nam się porozumieć. Jest bardzo miłą osobą, a po pracy odwozi nas na przystanek, dzięki czemu oszczędzamy sporo czasu na podróż przez miasto.

/admin/image_files/mal2015-14.jpg

Sylwia Sławińska i Przemek Jedlikowski pracują w firmie RicoGest Andalucia, gdzie zajmują się montażem kserokopiarek Xerox i Ricoh oraz diagnostyką i montażem komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych.

/admin/image_files/mal2015-15.jpg

W sobotę pojechaliśmy do miejscowości Ronda, wcześniej zwiedzając miasto Marbella.

/admin/image_files/mal2015-10.jpg
/admin/image_files/mal2015-11.jpg

W miejscowości Ronda widzieliśmy najstarszą istniejącą arenę do corridy. Ciekawostką jest, że arena ta jest największą na świecie pod względem średnicy - ma aż 66 m!

/admin/image_files/mal2015-16.jpg

W niedzielę wybraliśmy się na wycieczkę do delfinarium. Oglądaliśmy pokazy egzotycznych ptaków i delfinów.

/admin/image_files/mal2015-17.jpg

Następnie wjechaliśmy kolejką na górę Calamorro, gdzie oglądaliśmy pokaz drapieżnych ptaków i podziwialiśmy przepiękną panoramę Słonecznego Wybrzeża.

/admin/image_files/mal2015-7.jpg

Zakończył się trzeci tydzień naszego pobytu na Costa del Sol. Paweł Adamski i Łukasz Gajowik pracują w firmie TD SISTEMAS. Zajmują się programowaniem i projektowaniem w takich programach jak Eagle czy SketchUp.

/admin/image_files/mal2015-18.jpg

Grzegorz Masłowski pracuje w firmie Sistemas Prodetex. Wykonuje modele 3D w programie Solidworks oraz pomaga w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań.

/admin/image_files/mal2015-19.jpg

Byliśmy na wycieczce w Cordobie, gdzie zwiedzaliśmy katedrę La Mezquita-catedral de Córdoba, synagogę oraz dzielnicę żydowską.

/admin/image_files/mal2015-20.jpg

Następnego dnia pojechaliśmy do Malagi. Pierwszą atrakcją było muzeum motoryzacji. Podziwialiśmy tam wiele kultowych aut.

/admin/image_files/mal2015-21.jpg

Następnie udaliśmy się na zamek Alcazaba, gdzie podziwialiśmy piękną panoramę Malagi. Byliśmy także w muzeum Picassa, gdzie widzieliśmy dzieła z całego okresu jego twórczości. Niestety nie mamy z tego miejsca zdjęć, ponieważ obowiązuje tam zakaz fotografowania. Na koniec płynęliśmy statkiem po Morzu Śródziemnym.
Czas spędzony na praktykach był dla nas wszystkich niezwykłym doświadczeniem. Oprócz rozwinięcia umiejętności zawodowych poprawiliśmy swoje umiejętności językowe oraz wzbogaciliśmy się naszą wiedzę na temat hiszpańskiej kultury i historii. Miejscem zamieszkania w okresie stażu był hotel BenalBeach w Benalmadenie położonej kilkadziesiąt kilometrów od Malagi. Pokoje, w których byliśmy zakwaterowani były bardzo dobrze wyposażone. Największym i zarazem nieodłącznym elementem stażu zagranicznego jest praktyka. Zostaliśmy poprzydzielani do różnych zakładów pracy, zapoznaliśmy się z warunkami pracy w tutejszych firmach, pracodawcami oraz ich wymaganiami, którym musieliśmy sprostać przez cały czas trwania praktyki zawodowej. Podczas ostatniego tygodnia praktyk uczestnicy byli skupieni na dokończeniu powierzonych im zadań i projektów. Pomimo to nie mieliśmy czasu na nudę. W ostatnim dniu organizacja przyjmująca IPF wręczyła nam dyplomy oprócz tego otrzymaliśmy certyfikaty od firm, w których pracowaliśmy. Czas spędzony na praktyce zagranicznej będzie dla nas niezapomnianym przeżyciem i nieocenionym doświadczeniem. Polecamy młodszym koleżankom i kolegom udział w takiej praktyce.

/admin/image_files/mal2015-22.jpg

/admin/image_files/mal2015-22.jpg

Jak co rok nasi uczniowie - uczestnicy zagranicznych staży zawodowych, zaprojektowali stronę internetową dokumentującą przebieg praktyk.

/admin/image_files/mal2015-www.jpgmalaga2015.zs3ostrowiec.pl - strona internetowa o praktykach zawodowych w Maladze - autorzy Łukasz Koniarczyk, Paweł Siwoń i Przemysław Jedlikowski kl. 4 Tia/4 Tib