Praktyki w Maladze 2017
2017-06-20 16:58:14Malaga – miasto w regionie Andaluzja w południowej Hiszpanii, położone nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Betyckich. Stolica prowincji Malaga, 572 tys. mieszkańców (2015). Ośrodek przemysłu chemicznego, włókienniczego i cementowego. Dzięki łagodnemu klimatowi na równinie Hoja de Malaga uprawia się pomarańcze, banany, figi, bawełnę, trzcinę cukrową oraz winorośl (wino malaga i rodzynki). Duży port handlowy i rybacki oraz stocznia. Baza marynarki wojennej. Od lat pięćdziesiątych XX wieku rozwój turystyki, kąpieliska na Costa del Sol. Miejsce narodzin Pabla Picassa i Antonia Banderasa.
Źródło: https://pl.wikipedia.org
¡Hola!
Właśnie minął pierwszy tydzień naszego pobytu na słonecznym wybrzeżu Costa Del Sol.
Czas mija tutaj bardzo szybko. Mimo cudownej pogody i krajobrazu nie próżnujemy – pierwszego dnia zaczęliśmy pracę w przydzielonych nam przedsiębiorstwach. W większości są to firmy komputerowe, zajmujące się szeroko pojętym IT – serwisy sprzętu, biura tworzące strony internetowe, czy bazy danych. Pracujemy też w przedsiębiorstwach związanych z mechatroniką – konserwacją urządzeń i maszyn, operacjami na obrabiarkach CNC i obsługującymi drukarki 3D.

Bartłomiej Duda, informatyk z klasy 3 Tia, pracuje w firmie Tienda CPU w Torrenmolinos. Firma posiada w tej miejscowości dwa oddziały. Jeden z nich zajmuje się serwisowaniem komputerów i laptopów, a drugi – smartfonów. Bartek ma przydzielone różne zadania – począwszy od czyszczenia komputerów i usuwania złośliwego oprogramowania przez wymianę różnych podzespołów, a na instalacji monitoringu i zarządzania dostawami kończąc. Opiekun praktyk, jak i inni pracownicy, są mili i pomocni. Podobne nastawienie mają do nas wszyscy Hiszpanie – udzielają niezbędnych wskazówek, a jeżeli zajdzie taka potrzeba – służą pomocą.

Kacper Smuga i Dominik Rdzanek, także z klasy 3 Tia, pracują w The Copy Shopie. Do ich obowiązków należy uaktualnianie stron internetowych, tworzenie skoroszytów z danymi i grafika. Jednogłośnie stwierdzają, że czują się tam dobrze – przyjazna atmosfera sprzyja pracy, a pozytywnie nastawieni pracownicy sprawiają, że czas pracy upływa szybko.

Szczepan Klechowski i Krystian Rzepka, z klasy 3 Tm zostali zatrudnieni w Randal Systems. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji i udoskonalaniu profesjonalnego sprzętu do nurkowania, a także w projektowaniu przy użyciu obrabiarek CNC. I właśnie przy takich obrabiarkach pracują nasi uczniowie – niestety, ze względu na tajemnicę zawodową nie zdradzili nam, jakim projektem aktualnie się zajmują ☺ Twierdzą, że „lepiej trafić nie mogli” – jest to niewątpliwie poszerzenie ich umiejętności, które z pewnością przyda się im w ich przyszłej pracy.

Ponadto, już od pierwszego tygodnia pobytu na praktykach rozpoczęliśmy naukę języka hiszpańskiego z Andrą – naszą opiekunką. Mimo faktu, że połowa grupy nie uczyła się wcześniej tego języka – małymi kroczkami rozwijamy swoje umiejętności językowe, które przydają nam się w codziennej komunikacji.
Tydzień pracy zwieńczyliśmy wycieczką na Gibraltar – brytyjskie zamorskie terytorium o powierzchni niecałych 7 kilometrów kwadratowych. Zwiedziliśmy tam m.in. jaskinię świętego Michała, pomnik poświęcony katastrofie lotniczej w 1943 (zginął tam gen. Sikorski) i naturalnie główną ulicę. Odwiedziliśmy także najbardziej wysunięty na południe punkt Europy – Przylądek Marroquí, skąd mogliśmy zobaczyć Maroko, znajdujące się po drugiej stronie Morza Śródziemnego. Gibraltar, mimo wielu ciekawych miejsc, najbardziej przykuł naszą uwagę dzięki żyjącym na tym terenie Małpom Gibraltarskim, z którymi każdy chciał zrobić sobie zdjęcie, ale … nie każdemu się to udał.


Słoneczna niedziela nie pozwala nam napisać więcej, aczkolwiek obiecujemy napisać kolejną relację w następnym tygodniu. Serdeczne pozdrowienia od grupy praktykantów i od opiekunów – Pani Marioli Leśniewskiej i Pani Katarzyny Cedro.

Za nami półmetek naszych zagranicznych praktyk. Drugi tydzień minął szybciej od poprzedniego. Pogoda dopisuje, a atrakcji nie brakuje. Wszyscy zaaklimatyzowaliśmy się w swoich miejscach pracy. Uczymy się nowych rzeczy i poznajemy nowoczesne technologie. Nabywamy umiejętności pracy w grupie i komunikacji w obcych językach. Przyczyniły się do tego lekcje j. hiszpańskiego.
Przemysław Świercz i Jakub Pogoda, z klasy 3 Tia, zostali zatrudnieni w Randal Systems. Firma ta zajmuje się produkcją i renowacją sprzętu do nurkowania, programowaniem aplikacji i witryn internetowych. Nasi uczniowie otrzymali tam stanowiska programistów. Twierdzą, że „jest to ciekawa praca, w której niewątpliwie można się wiele nauczyć”.

Szymon Duda, także z klasy 3 Tia, został przyjęty do międzynarodowej firmy Athento będącej częścią miejscowego parku technologicznego. Firma zajmuje się zarządzaniem dokumentami i modyfikacją stron internetowych. Szymon uczy się pracy w środowisku Wordpressa i administrowania projektowanymi stronami internetowymi na platformie.

Maciej Kowalski i Konrad Dunal, również z klasy 3 Tia, odbywają praktykę w firmie App Informatica w rejonie La Union. Jest to serwis komputerowy, który zajmuje się konserwacją różnych sprzętów m.in. komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów, smartfonów i konsol do gier. Nasi uczniowie pracują na stanowisku serwisantów sprzętu elektronicznego.

Jakub Iskra, kolejny uczeń klasy 3 Tia, pracuje w firmie Inforaser. Jest to sklep i serwis komputerowy, który specjalizuje się w serwisowaniu sprzętu np. komputerów, laptopów i smartfonów. Jakub zajmuje się naprawą podzespołów i ich montażem.

Każdy z nas codziennie nabywa nowych umiejętności, poznaje budowę różnych urządzeń i doskonali się w dziedzinie informatyki.

W sobotę wyruszyliśmy w podróż do malowniczo położonej miejscowości Ronda. Odwiedziliśmy także Marbellę, w której spacerowaliśmy pośród rzeźb Salvadora Dalego. Zwiedziliśmy zabytkowy kościół, a także piękny rynek. Zwiedzanie Ronda rozpoczęliśmy od wizyty w najstarszej Corridzie w Hiszpanii. Znajduje się tam także muzeum poświęcone matadorom i historii tego hiszpańskiego sportu. W czasie wolnym próbowaliśmy tradycyjnych dań na odbywającym się tam festynie.

Niedzielę rozpoczęliśmy od wycieczki do Malagi, gdzie zwiedziliśmy muzeum motoryzacji. Następnie udaliśmy na Zamek Alcazaba, gdzie podziwialiśmy piękną panoramę Malagi.
Pozdrawiamy ze słonecznego wybrzeża Costa del Sol.
Za nami trzeci tydzień pobytu na praktykach zagranicznych w Maladze. Panujący tutaj klimat w połączeniu z wysoką temperaturą sprawia, że w wolnym czasie chętnie korzystamy z możliwości opalania się. Dzięki spędzaniu ze sobą praktycznie każdej chwili zawiązują się tu kolejne przyjaźnie.
Pobyt w Hiszpanii to niezaprzeczalnie szansa na nabycie nowych umiejętności. Dzięki używaniu w pracy języka angielskim zmniejszamy naszą barierę językową – w dzisiejszych czasach zdolność posługiwania się tym językiem jest coraz częściej wymagana.
Paweł Słapek, uczeń klasy 3Tm, został zatrudniony w Sonar Informatica. Firma zajmuje się serwisem urządzeń elektronicznych, a przede wszystkim telefonów komórkowych, komputerów, laptopów. Twierdzi, że „jest to praca przy której czas szybko płynie, ponieważ dostarcza nowych zagadnień do rozwiązania.”

Piotr Gogół i Sebastian Nowocień, również uczniowie klasy 3Tm, znaleźli zatrudnienie w EnesoTecnologia de Adaptacion. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją sprzętu przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych. Uczniowie zajmują się składaniem, montowaniem i testowaniem tych urządzeń.

Emil Skrzypczak, uczeń klasy 3Te (jedyny elektronik w naszej grupie) pracuje w firmie Electronica 2000. Firma ta zajmuje się naprawą i sprzedażą sprzętu elektronicznego. Emil pracuje na stanowisku serwisanta.

Naszym ulubionym punktem programu wyjazdu stały się co weekendowe wycieczki kulturoznawcze – tym razem zwiedziliśmy Sevillę, gdzie największą uwagę u nas przykuła katedra Najświętszej Marii Panny. Odwiedziliśmy także znajdujące się niedaleko naszego hotelu Delfinarium Selwo Marina w Benalmadenie – byliśmy świadkami pokazu delfinów i egzotycznych ptaków, a także oceanarium SeaLife – widzieliśmy tam rekiny, lwy morskie, węgorze i meduzy.
